NanoCar، مطالعه‌ای جهانی در مورد تغییرات صنعت خودرو است كه همزمان با توسعه فناوری نانو و همگرایی نانو در میان تولیدكنندگان خودرو در سال‌های 2004 تا 2015 صورت می‌گیرد. خودروی آینده، با پیشرفت‌های مقرون به صرفه‌ای در ارتباط خواهد بود كه مبتنی‌بر كوچك‌سازی، مواد سبك‌تر و مستحكم‌تر و سیستم‌های جدید انرژی بوده و در عین حال، خودرویی هوشمند خواهد شود.

وضعیت ابتدایی
فناوری نانو تا 20 سال آینده، همانند فناوری اطلاعات در 20 سال گذشته، فناوری توانمندساز خواهد بود. هر NanoCar، مطالعه‌ای جهانی در مورد تغییرات صنعت خودرو است كه همزمان با توسعه فناوری نانو و همگرایی نانو در میان تولیدكنندگان خودرو در سال‌های 2004 تا 2015 صورت می‌گیرد. خودروی آینده، با پیشرفت‌های مقرون به صرفه‌ای در ارتباط خواهد بود كه مبتنی‌بر كوچك‌سازی، مواد سبك‌تر و مستحكم‌تر و سیستم‌های جدید انرژی بوده و در عین حال، خودرویی هوشمند خواهد شود.

فناوری نانو؛ الزامی برای شركت‌های خودروسازی
پیشرفت‌های فناوری نانو در صنعت خودرو، طوفان نوآوری بزرگ‌تری را پیش‌بینی می‌كنند. صنعت خودرو از طریق فناوری نانو، رشد بزرگ و قابلیت پیشرفت عظیمی را به دست خواهد آورد. طی 10 سال، طراحی و تولید خودروها، كامیون‌ها، اتوبوس‌ها و... با استفاده از فناوری نانو و فناوری‌های مشابه، تا 60 درصد تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. توانایی دستكاری اتم‌ها و مولكول‌ها، ابعاد جدیدی از صنعت خودرو را پیش‌روی ما قرار خواهد داد. فناوری نانو الزامی حیاتی برای شركت‌های خودروسازی است.
روندهای غالب علم و فناوری به سمت مقیاس نانو حركت می‌كنند. صنعت خودرو از طریق دستیابی به موتورهای پیشرفته، استفاده از انرژی‌های نو، كاهش وزن ماشین، بهبود عملكرد مواد، افزایش میزان راحتی و انعطاف‌پذیری، افزایش بهره‌وری و... از این روند سود خواهد برد. تقریباً تمام قطعات خودرو را می‌توان به وسیله فناوری نانو، بهبود بخشید. فناوری نانو، موجب ایجاد فضایی بسیار زیاد برای نوآوری و همچنین بازارهایی عظیم برای صنعت خودرو خواهد شد. قدرت رقابت در 10 سال آینده، به میزان توسعه كاربردهای فناوری نانو توسط خودروسازان در خودروهایشان بستگی دارد.
فناوری نانو، ارتباط بسیار نزدیكی با دیگر فناوری‌های مقیاس مولكولی نظیر فناوری زیستی، فناوری عصبی و فناوری اطلاعات دارد. همگرایی آنها، كنترل دقیق ساخت مولكولی را موجب می‌شود. فناوری‌های همگرا، نه تنها صنعت را تغییر خواهند داد بلكه موجب تغییر سبك زندگی و جامعه خواهند شد. اثرات آنها بر محیط زیست، انرژی، بازار كار و اقتصاد جامعه، باید پیشاپیش مورد بررسی دقیق قرار گیرد. امروزه تعداد كمی از صنایع خودروسازی عمده در مرحله تحقیق یا استفاده اولیه از فناوری نانو قرار دارند. تا سال 2010 تمام خودروسازان و بخش اعظمی از تولیدكنندگان قطعات، درگیر فناوری نانو خواهند شد. تا سال 2015، محصولات و خدمات مربوط به فناوری نانو تا حدود 10 درصد از سهم كل بازار خودرو را دراختیار خواهند داشت.

نقاط كلیدی این گزارش
این مطالعه، مبتنی‌بر تحقیقات و تحلیل‌های صورت گرفته در زمینه علوم و كاربردهای فناوری نانو در سال 2004 و توسعه آن در سال های 2006، 2010 و 2015 برای خودروسازان اصلی دنیاست. حدود 70 كاربرد فناوری نانو در صنعت خودروسازی برای دهه آینده، مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. این كاربردها در زمینه‌های مختلفی همچون: مواد، انرژی، نیروی محركه، ایمنی، اطلاع‌رسانی، تفریحات و محیط‌زیست است. حجم بازار مرتبط با این كاربردها در سال 2004، معادل 6/8 میلیارد دلار، 2010 معادل 2/54 میلیارد دلار و 2015 معادل 130 میلیارد دلار خواهد بود.
این كاربردها، موجب می‌شوند تا خودروها سبك‌تر، قوی‌تر، سریع‌تر، ایمن‌تر، سازگارتر با محیط‌زیست و هوشمندتر شوند. در عین حال، فناوری نانو هزینه عملكردهای موجود را كاهش داده و در هر دو بعد تجهیزات و فرایندها، روش تولید را تغییر خواهد داد. فناوری نانو عنصر اصلی رقابت در صنعت خودرو در آینده خواهد بود.
با این حال، كاربردها در 10 سال آینده تنها موجب ایجاد پیشرفت و ارزش افزوده خواهند شد. جنبه‌های انقلابی واقعی فناوری نانو در زمینه انرژی و تولید خواهد بود. به كارگیری انرژی كاملاً پیشرفته و خدمات مربوط به آن، موجب تغییر حمل و نقل روزانه شده و تغییر بنیادی فرایندهای تولید، دنیا را عوض خواهد كرد. ظهور واقعی نانو كارخانه‌های شخصی، دنیای اقتصاد، بازار كار، جغرافیای سیاسی و نحوه زندگی بشر را از نو تعریف خواهد كرد.
هدف شركت‌ها و محققان فناوری نانو، شكستن محدودیت‌های بنیادی فناوری‌های امروزی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اثرات فناوری نانو بر فناوری‌های پیشرفته

فناوری نانو و جدول زمانی كاربردها
شكل1 ، كاربردها و پیشرفت‌های اصلی فناوری نانو را نشان می‌دهد، اما تمام كاربردهای بالقوه را نمایش نمی‌دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شكل 1

عوامل اصلی رقابت در صنعت خودرو
رقابت در صنعت خودرو همانند سایر بخش‌ها، از یك سو در زمینه تلاش برای كاهش هزینه و از دیگر سو، افزایش كارایی و غلبه بر مشكلات زیست‌محیطی است. عوامل اصلی رقابت در صنعت خودرو عبارتنداز:
- قیمت
- ایمنی و امنیت
- كارایی سوخت
- ارتباطات/ اطلاعات
- عملكرد بهتر
- كاهش آلودگی هوا
- زیبایی
- راحتی
در تمامی این زمینه‌ها، فناوری نانو یا در حال استفاده توسط شركت‌های خودروسازی برای كسب قدرت رقابت بالاتر بوده و یا در آینده توسط این شركت‌ها به كار گرفته خواهد شد. بسیاری از كاربردهای پیشنهادی فناوری نانو، مشخصات نسل بعدی خودروها را تعیین خواهند كرد. به عنوان قدرتمندترین فناوری توانمندساز، استفاده از فناوری نانو موجب به دست گرفتن نقش رهبری در زمینه این فناوری خواهد شد.

توسعه جهانی بازارهای فناوری نانو، حسب بخش در سال‌های 2015-2001 (میلیارد دلار)

 

 

 

 


 

 

 

 

توسعه جهانی بازارهای فناوری نانو بر حسب ناحیه در سال‌های 2015-2006-2001 (میلیارد دلار)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تأثیرات آینده همگرایی فناوری نانو، زیستی، تشخیصی و اطلاعات بر بازارهای خاص تا سال 2025 (بر حسب درصد صنعت)

 

 

 

 

 

 

 

 

فناوری میكرو و نانو در حال تغییر دادن صنعت خودرو هستند. تولیدكنندگان خودرو نیز مشتاق استفاده از نوآوری‌ها برای بهبود عملكرد، راحتی و ایمنی خودرواند. عامل تصمیم‌گیرنده برای پذیرش این فناوری‌ها مقرون به صرفه بودن آنهاست.
بنابراین در سال‌های بعدی، پیشرفت‌های اصلی فناوری نانو در زمینه‌های زیر خواهد بود:
- عملكرد بهتر: مربوط به كارایی موتورهای بهبود یافته و استفاده از مواد سبك و مستحكم كه همگی آنها به وسیله فناوری نانو تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.
- عدم استفاده از روان‌كننده‌ها از طریق به‌كارگیری لایه‌های نازك بر روی بلبرینگ‌ها و قطعات تحت اصطكاك
- فیلترهای الكتروستاتیك جدید
- استفاده از سوئیچ‌های توان بالا در دستگاه‌های احتراقی، این سوئیچ‌ها بر مبنای نشر زمینه در نوك‌های تیز عمل می‌كنند.
- كاتالیزورهای جدیدی كه از مواد بسیار متخلخل و سطوح انتخابگر شیمیایی بهره می‌برند.
- نانوذرات در افزودنی‌های رنگ ها به كار رفته و اثرات رنگی جدید، سختی بیشتر و دوام بالاتر را موجب می‌شوند.
- كاربردهای میان‌مدت، شامل قطعات موتور ساخته شده از سرامیك‌های جدید، پلاستیك‌های با استحكام بالا و عایق‌های لرزشی بهتر مبتنی‌بر نانوسیالات مغناطیسی است.
- كاربردهای بلندمدت، شامل سیستم یاری‌رسان رانندگی مبتنی‌بر واقعیت تكمیل شده‌اند. صفر بازیابی كامل، خودروهایی كه با انرژی تجدیدپذیر كار می‌كنند و تولید شخصی می‌باشد.

 

توسعه فناوری نانو در خودرو، فناوری‌های كلیدی و اثرات اجتماعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توسعه هم‌افزای فناوری مواد، اطلاعات، انرژی، محیط‌زیست، مهندسی و صنعت خودرو

هم‌افزایی منشأ گرفته از اصول معمول:
مولكول‌هایی كه خواص و عملكرد محصول را مشخص می‌كند.
منجر به اهداف معمولی می‌شوند:
- عملكرد بهبود یافته
- افزایش كاركرد محصول
- افزایش ایمنی
- كاهش هزینه
- بهبود تولید
- افزایش راحتی
- افزایش رقابت‌پذیری
- دست یافتن به تطبیق محصول یا فرهنگ و افراد خاص

 

 

 

 

 

 

 

 

زنجیره ارزش فناوری نانو در صنعت خودرو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه زنجیره ارزش فناوری نانو در صنعت خودرو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

كاربردهای فناوری نانو در صنعت خودرو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عوامل كلیدی رقابت در صنعت خودرو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 آذر 1387    | توسط: Farzad Yosef-Lavi    |    |
نظرات()